top of page

ŞECERE NEDİR ?
SOY KÜTÜĞÜ BELGESİ NE DEMEKTİR ?

örnek köpek ırkları federasyonu kif şece

örnek köpek ırkları federasyonu kif şece

microchip_takılması

microchip_takılması

mikrochip_okutulması

mikrochip_okutulması

kif köpek ırkları federasyonu çiftleşme

kif köpek ırkları federasyonu çiftleşme

kif köpek ırkları federasyonu eşleşme bi

kif köpek ırkları federasyonu eşleşme bi

kif köpek ırkları federasyonu doğum teyi

kif köpek ırkları federasyonu doğum teyi

ŞECERE NEDİR?


SOY KÜTÜĞÜ BELGESİ NE DEMEKTİR?

Şecere, soy ağacı demektir. Şecereli köpek ise annesi babası ve daha ileri geçmişi bilinen ve FCI ve Köpek Irkları Federasyonu KIF'a “kayıtlı” olan köpek demektir.

İyi niyetle bilgi eksikliğinden veya kötü niyetle etrafta sürekli “Şecereli Bebek” ilanları görmekteyiz. Bu ilanlarda bazen köpeği tanıtırken "A Kalite" yavrular ya da "Belgeli" kelimeleri de geçmektedir.

Bir bebeğin Şecereli olması ne demektir, bu yazıda bunu açıklayacağız.

Ülkemizde doğan bir bebeğin şecereli olması için; anne babasının federasyona (KIF) kayıtlı olması gerekmektedir.

Ancak sadece anne babanın kaydı YETERLİ DEĞİLDİR. Anne ve babanın, IRK DEĞERLENDİRMESİNDEN (bir yarışmada veya yarışma dışı), FCI hakemleri tarafından İYİ veya daha üzeri (ÇOK İYİ, MÜKEMMEL) not alması gerekmektedir.

Değerlendirilmemiş köpeklerin yavruları, ataları federasyona kayıtlı olsa dahi, şecereli olmayacaktır.

Değerlendirmeleri yapılmış federasyona kayıtlı, aldığı not ile üretim izni almayı haketmiş 2 köpeğin çiftleşmesi, bebeklerin doğumu ve kontrolü, yine kayıt altına alınmak zorundadır. Bunun için çiftleşme esnasında “çiftleşme anlaşması” düzenlenmelidir. Köpeğin ırkının derneğine eğer yok ise Federasyon ofise bu anlaşma gönderilmeli ve her iki köpeğin eşleşme için uygun olup olmadıkları, yakın akrabalıkları kontrol edilmeli, eğer "eşleşme uygundur" yazısı alınırsa eşleşme yapılmalıdır.

Daha sonra KIF Kayıt Yetkilileri tarafından bebekler anne altında görülerek, kayıt altına alınmalıdır. Federasyon kayıt Yetkilisi ilk 7. Günde Annenin bulunduğu yere gelir. Kaç dişi, kaç erkek bebeğin olduğunu, bebeklerin sağlık durumlarını kontrol eder ve kayıt altına alır. Bebekler 55. Güne geldiğinde KIF kayıt Yetkilisi yine bebekleri kontrol eder. Sağlıklı yavruları tanımlayarak, kayıt altına alır. Bu esnada da bebeklere mikrochip takılır. Mikrochip, Federasyon tarafından o bebek için özel olarak gönderilmiş, üzerinde barkod numarası olan bir aparattır. Sağlık Yetkilisi tarafından hijyenik şartlarda bu mikrochip yavrunun deri altına yerleştirilir. Mikrochip okuyucu ile doğru yerde mi, yerleşmiş mi, numarası doğru mu kontrol edilir. Bu numara sadece bu köpeğe aittir. Aynı numara şecere ve aşı karnesi üzerinde de bulunur ve değiştirilemez. Köpek yarışmaya gireceğinde, köpek kaybolup bulunduğunda hep bu mikrochip numarası ile kontrol edilir.

Dolayısıyla yukarıda detaylarını açıkladığımız, aşağıda sırasıyla belirtilen aşamalar yapılmadığı sürece, bebekleriniz şeceresiz olacaktır.

Tanımadığınız kişilerden yavru alırken; size şecereli deniyor ise, lütfen federasyon kayıt numarasını, şecere belgesini ve anne ile babanın değerlendirme formlarını görmek istediğinizi söyleyiniz.

Türkiye’de Doğan Bebeklerin Secereli Olması İçin;

a) Anne ve baba federasyona kayıtlı olmalıdır.

b) Anne ve baba her ikisi de ırk değerlendirmesinden en azından “iyi/good” not almış olmalıdır.

c) Çiftleşme anlaşması düzenlenmiş ve uygunluk izni alınmış olmalıdır.

d) Doğum Teyid Fromları (2 defa) kayıt yetkilisi tarafından doldurulmuş olmalıdır.

e) Bebeklere microchip takılmış olmalıdır.

Peki şecere neden önemlidir?

Aynen insanlarda olduğu gibi köpeklerde de akraba çiftleşmeleri, – özellikle yakın akraba çiftleşmeleri- çok ciddi bedensel ve mental sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple ki; şecere sadece ırkı güzelleştirmek ve saf tutmak adına değil, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine vesile olduğu için de son derece önemlidir.

Unutmayalım ki tüm bebekler güzeldir, tüm köpekler candır. Bu yazı sadece, “şecere” ile ilgili kafalardaki soru işaretlerini gidermek amacı ile yazılmıştır. Size A Kalite yavrularımız var diyen birine, Peki, A Şecere belgesi de var mı diye sormalısınız. Örneği ekte bulunan üzerinde mikrochip numarası bulunan, Köpek Irkları Federasyonu tarafından basılmış ve soğuk damga ile mühürlenmiş evrağını görmelisiniz. Aklınızda netleşmedi ve karşınızdakilere inanmadı iseniz Köpek Irkları Federasyonunu telefon ile arayarak söz konusu belgenin doğruluğunu, mikrochip numarasını kontrol ettirmelisiniz.

Şecereli yavru, aynı zamanda ataları doğru olarak, aynı ırklardan eşleşmiş yavrulardır. Örneğin bir Golden Retriever almak istediğinizde, atalarının hepsi Golden Retriever mi, yoksa atalarının bazıları başka ırklarla çiftleşmiş mi sorusuna yanıtı sadece Şecere Belgesi verir. Şecere Belgesi olmayan bir Golden Retriever yavrunun atalarında bir başka bambaşka özelliklerde köpek kanı olup olmadığını bilemezsiniz ve muhtemelen de vardır. Bu nedenle bu tür yanlış ırk eşleştirmelerini önlemek, Köpeklerin ehliyetsiz kişiler tarafından üretilmesine engel olmak, sağlıksız şartlarda büyümelerini önlemek için FCI tarafından üretim izni verilmiş kişilerce üretimi yapılmış, Federasyon kontrolünde üretim yapan, doğru eşleşmeler yapan kişiler tercih edildiğinde; hatalı, kontrolsüz, sağlıksız üretilmiş yavruların üretilmesine de engel olunacaktır.

Kabul edilmiş her ırkın gelişimi, gelecek nesillere doğru kan ile aktarılması hepimizin sorumluluğundadır.

Size A Kalite yavru dendiğinde, evet kaliteli olsun ama Şecere Belgesini görmek istiyorum demeyi asla unutmayın.

Eğer daha önce edindiğiniz köpeğinizin bir ırkın standartlarını taşıdığına inanıyorsanız, köpeğinizin KIF Hakemleri tarafından kontrol edilmesini, eğer standartları uygun ise B Kategori Şecere verilmesini takip edebilirsiniz. Ancak B Kategori belge sadece ırkının standartlarına tamamen uyan köpeklere verilmektedir. Bunu da asla unutmamalısınız.

 

Güzel günler dileklerimizle...

#secere #şecere #secerenedir #kif #köpekırklarıfederasyonu#kopekirklarifederasyonu #secereli #şecereli #şecerenedemek#şecerenedemek #şecere #secere #secerenedir #şecerenedir#secereliyavru #şecereliyavru #secerenedemek #soykutugu#şecerenedemek #soykutugubelgesi #kif #kopekirklarifederasyonu#köpekırklarıfederasyonu #aşecerekopekyavru

bottom of page